Bohater wojenny – pomnik w Sorkwitach


Szukając perełek historii, czyli niezwykłych zabytków wartych odwiedzenia, zagłębić się można w mazurskie tereny w województwie warmińsko-mazurskim. Tutaj – 12 km od Mrągowa {tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mr%C4%85gowo} – znajduje się niewielka miejscowość Sorkwity. To mała wioska, która jednak posiada bardzo wiele atutów, nie tylko przyrodniczych i naturalnych, ale także historycznych. Nie ma tu na co dzień zbyt wielu turystów, nawet w okresie wakacji nie jest zbyt tłoczno choć tutejsze tereny są przepiękne i bardzo atrakcyjne. Baza noclegowa nie jest tak obszerna jak w dużych miejscowościach turystycznych, jednak w zupełności wystarcza na tutejsze potrzeby. Sorkwity opierają się głównie na kwaterach prywatnych {w linku: }. Za nie wielką cenę można u miejscowych gospodarzy wynająć pokój i w komfortowych, domowych warunkach i odpocząć po pełnych atrakcji daniach. A jest tutaj co robić.

Przechadzając się głównymi ulicami miejscowości, trafić można na niezwykły pomnik, upamiętniający czyny niezwykłego człowieka, mieszkańca Sorkwit. Był to lekarz Johannes Goercke. Urodził się tu pod koniec XVII wieku w rodzinie pastora ewangelickiego. Skończył odpowiednie szkoły i był generalnym lekarzem armii pruskiej. Zasłynął bohaterską postawą, ponieważ leczył wszystkich, nie zwracając uwagi na to, czy to wróg czy swój. Pomagał każdemu, kto tego potrzebował, niezależnie od narodowości czy przynależności do armii. Jego pomnik stoi dziś przy kościele ewangelickim w Sorkwitach, a napis na nim głosi: „Obelisk ku pamięci urodzonego w Sorkwitach dnia 3 maja 1750 roku synowi miejscowego kaznodziei Johannowi Goercke generalnemu lekarzowi pruskiej armii, organizatorowi pruskiej wojskowej służby zdrowia w ciężkich czasach”. To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić i bliżej poznać historię tego wspaniałego człowieka.

Tuż obok jego postaci, stoi kolejny zabytek wart uwagi. To uroczy kościół parafialny. W tym momencie wzniesiony w stylu barokowym. Jego historia sięga końcówki XVI wieku. Zachowało się wiele eksponatów z tamtych czasów, które dziś można oglądać na terenie kościoła. To niezwykle malownicze miejsce, otoczone parkiem. Niedaleko znajduje się największe w tym regionie jezioro Gielądzkie, a tuż obok, równie piękne jezioro Lampackie. Warto tu przyjechać chociażby dla niesamowitych widoków i klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *