Karkonosze – historia w Muzeum Sportu i Turystyki


Karpacz to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w polskiej części Karkonoszy {info: lista Wikipedii}. Oferuje wszystko to, czego możemy szukać w tak urokliwym miejscu. Zarówno miłośnicy adrenaliny, jak i podziwiania pięknych okoliczności przyrody w spokojniejszym wydaniu znajdą tu coś dla siebie. Jednak Karpacz to nie tylko piękne dziewicze góry w alpejskim stylu. Można tutaj również pożytecznie spędzić czas, realizując inne swoje pasje, korzystając z możliwości, jakie daje ten region.

Jak wiecie zazwyczaj staramy się zwrócić Waszą uwagę na ciekawe miejsca. Z pewnością pamiętacie nasz post o Zaniemyślu i Zamku w Kórniku {info: lista Tvnetu}. Wśród miejsc związanych z historią czy kulturą regionu prym wiedzie Muzeum Sportu i Turystyki. Obiekt położony jest blisko centrum miejscowości przy ulicy Kopernika 2. Jest otwarty przez cały rok, więc nawet jeżeli nie jesteśmy fanami zwiedzania muzeów, warto poświęcić chwilę na odwiedziny, chociażby wykorzystując dzień, kiedy pogoda nie dopisuje. Nazwa muzeum nie do końca oddaje charakter stałej ekspozycji prezentowanej na miejscu. Oprócz eksponatów związanych głównie ze sportami zimowymi, mamy na przykład ekspozycję poświęconą historii zielarstwa na tych terenach. Możemy poczuć się naprawdę zaskoczeni, jak bogate są miejscowe tradycje w tym względzie. Możemy również zobaczyć, jak najstarsze szlaki komunikacyjne łączyły nas z południowymi sąsiadami, a jak stawały się granicami, na których toczono krwawe boje.

Eksponaty związane ze sportem to siłą rzeczy te związane ze sportami. Bo w końcu to z nimi większość osób kojarzy Karpacz. Zobaczymy narty, od bardzo starych, drewnianych ze skórzanymi wiązaniami, jakie mogą już pamiętać tylko starsi miłośnicy narciarstwa, po bardziej współczesny sprzęt. Sporo jest również przedmiotów służących saneczkarstwu czy nawet bobslejom i skeletonowi.

Temat turystyki nie omija oczywiście schronisk, które od dawna oferują górskim wędrowcom noclegi {info: lista Meteora}. Karkonosze zresztą do dzisiaj posiadają bogatą bazę noclegową, która cały czas się rozwija.
Karpacz to perła wśród karkonoskich miejscowości wypoczynkowych. Doceniany już od dawnych czasów, przetrwał do dzisiaj w doskonałej formie. Nie ma chyba osoby, która po urlopie tutaj od razu po powrocie nie zacznie planować kolejnej wycieczki, żeby wrócić w to wspaniałe miejsce.

49 thoughts on “Karkonosze – historia w Muzeum Sportu i Turystyki

 1. Nanci z Tobą to nie tylko w Karkonosze można pojechać, mam nadzieje że Bieszczady w tym roku aktualne.

 2. Spanie w górskim schronisku Miszel to akurat jak dla mnie, najmniej interesujący moment całej wyprawy 😀

 3. a ja lubię zwiedzać muzea bo tak fajnie pokazują jak zmienia się świat, jak odwiedzę Karkonosze to wdepnę

 4. szczególnie opłaty dla dzieci są zabawne, bo czasami powinni dopłacić żeby weszły, raz tak miałam, że dziecko mi krzyczy że nie chce tu wchodzić bo muzeum było drewniane i trochę śmierdziało „wiekami”

 5. @Karolina dokładnie, muzea i ludzie tam pracujący myślą że dla takiego dziecka to jest niesamowicie ciekawe i może jest pod warunkiem że można coś urwać, poruszać, popchnąć :-)

 6. Są fajne muzea stworzone specjalnie z myślą o dzieciach – warto najpierw do takiego pójść, żeby dziecko się nie zraziło

 7. Nie ma nic piękniejszego niż Karkonosze! Można śmiało polecić wszystkim, którzy chcą być bliżej natury :)

 8. Piękne miejsce oraz dobre do tego, żeby odpocząć i odciąć się od zgiełku i hałasu miast i tłumów ludzi

 9. Karkonosze super się rozwinęły, kto był 20 lat temu to wie noclegi w jakim były stanie a jakim są teraz, no młodzież wy już tego nie zrozumiecie

 10. Bardzo lubię jeździsz w te rejony, przypominają się mi wtedy czasy z dzieciństwa, kiedy razem z rodzicami chodziliśmy po górkach :)

 11. @starywyga tak pamiętam noclegi zdobywało się w ostatniej chwili albo na sianie w stodole u gospodarza

 12. Bo ludzie są przyzwyczajeni do komfortu, wygody i pięciogwiazdkowych hoteli, to im się w takim schronisku krzywduje.

 13. Bo nie każdy ma świadomość, że schronisko nie zapewnia wszystkich wygód, tylko te najpotrzebniejsze, ludzie o tym zapominają i stąd się biorą nieporozumienia

 14. @surfer teraz wiele osób jest bardzo wygodnych i wszędzie by chcieli wygód, a dla mnie największą zaletą schroniska jest jego atmosfera

 15. Przyznam szczerze, że się nie spodziewałam, że to muzeum będzie takie ciekawe i fajne, super miejsce!

 16. Lemurek masz rację ta atmosfera jaka panuje w schronisku jest nie do zastąpienia, człowiek po prostu czuje, że jest w Karkonoszach i za chwilę wyruszy na szlak

 17. @Maggda ja nie byłam w muzeum, bo była akurat zamknięte, ale jak pojadę następnym razem to muszę się tam wybrać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *