Nadmorski charakter Juraty


Jurata to kurort wypoczynkowy nad Morzem Bałtyckim, leżący w województwie zachodniopomorskim, w powiecie puckim. Nazwa miejscowości pochodzi od żmudzkiej bogini. Według legendy zakochała się ona w ubogim rybaku, co było wbrew woli jej ojca, boga Gorka. Za to uczucie spotkała ją kara, jej bursztynowy, podwodny pałac został zniszczony, a jego okruchy do dziś można odnaleźć na brzegu morza.

Miejscowość założona została w 1928 roku. Walory tego niezwykłego miejsca zostały dostrzeżone prze bogatych biznesmenów, którzy wspólnie stworzyli Spółkę Akcyjną “Jurata”. Wydzierżawili od państwa aż 150 hektarów gruntów i wybudowali uzdrowisko na skalę europejską. Warto nadmienić, iż w tym czasie Polska nie posiadała żadnego uzdrowiska morskiego. Od tej pory Jurata była miejscem wakacyjnych spotkań elit intelektualnych, artystycznych i finansowych z całego kraju. Została najbardziej eleganckim kurortem, które w niczym nie odbiegało od standardów światowych. Zyskała nawet miano “polskiej Palm Beach”. Uroczyste otwarcie odbyło się w 1931 roku.

To właśnie w Juracie Wojciech Kossak prawdopodobnie namalował swoje dwa obrazy, mianowicie: “Zaślubiny Polski z morzem” oraz “Na straży polskiego morza”. W tym pięknym miejscu inspirację do twórczości znalazły także jego obydwie córki: Maria Pawlikowska Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec. W kurorcie bywał również Mieczysław Lurczyński, polski malarz, poeta oraz pisarz. Wystawiał swe obrazy w galerii u Poznańskiego, przy ulicy Międzymorze 3 razem z Wojciechem Kossakiem.

Jurata zachowała swój wyjątkowy, letniskowy charakter nawet po drugiej wojnie światowej. W latach siedemdziesiątych XX wieku wybudowane zostało drewniane molo, liczące 320 metrów długości. Prowadzi ono w głąb Zatoki Puckiej, która jest tu wyjątkowo płytka. Piękna, piaszczysta plaża, która bez wątpienia zalicza się do pereł naszego wybrzeża stanowi idealne miejsce do wypoczynku. Panuje tu wyjątkowy mikroklimat, z dużą ilością jodu, a spacery po sosnowym lesie z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników przyrody. Nic dziwnego, iż do Juraty przez cały rok przyjeżdżają spragnieni spokoju i relaksu wczasowicze.

Baza noclegowa w Juracie (http://meteor-turystyka.pl/) jest wyjątkowo bogata i rozbudowana. Charakterystyczne dla tej miejscowości są eleganckie hotele i apartamenty. Można także zatrzymać się w komfortowym pensjonacie lub domku letniskowym. Nie brakuje również kwater prywatnych, pól namiotowych i kempingów, położonych w samej Juracie, jak i jej bliskim sąsiedztwie. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od standardu obiektu oraz udogodnień, jakie oferuje. Warto zarezerwować nocleg kilka tygodni przed planowaną podróżą, gdyż miejsce to cieszy się wyjątkową popularnością, także wśród turystów z zagranicy. W odszukaniu noclegu pomocny będzie internet, gdzie wystarczy wpisać hasło ”noclegi Jurata”, a na pewno będzie można znaleźć miejsce na wypoczynek w tym rejonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *