Zabytkowa wieża ciśnień w Ełku


Osoby, które planują pobyt na Mazurach, mogą zdecydować się chociażby na Ełk. To dość duże miasto, które od dłuższego czasu jest jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych regionu. Warto podkreślić, że jest to obszar, gdzie do dzisiaj możemy obejrzeć wiele interesujących zabytków. Jednym z takich jest tutejsza wieża ciśnień, która od razu zwraca uwagę swoją charakterystyczną architekturą. Obecnie jest własnością Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Mazury” w Ełku. Położona przy skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Kajki, to jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu na całych Mazurach. Warto go naprawdę odwiedzić. Oczywiście, obiekt ten został już dość dawno temu wpisany do rejestru zabytków. Wieża pochodzi z roku 1895, do lat 70. XX w. była użytkowana. Dopiero wtedy powstał system wodociągowy.

Jak właściwie pracowała wieża ciśnień? Woda pobierana była ze znajdujących się za Ełkiem studni głębinowych, następnie gromadzona w specjalnie do tego celu przystosowanym zbiorniku retencyjnym. Dopiero z tego pojemnika tłoczona była do wieży, przez przewód o długości około 7 km. Po nabraniu odpowiedniego ciśnienia, płynęła przez rozbudowaną sieć rozdzielczą do domów ełczan. Tak to wyglądało jeszcze do lat 70. W tej chwili pełni rolę atrakcji turystycznej, jest nawet dodatkowo podświetlona.

Ełcka wieża ciśnień (sprawdź pod hiperłączem -> www.mhe-elk.pl/?wieza-cisnien,146) to ozdobny budynek, składających się z pięciu kondygnacji. Budynek ma bogate gzymsy arkadowe, charakterystyczny kopulasty dach i lukarny. Jak już wspomnieliśmy, należy do Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Mazury” w Ełku. Ma ono tutaj swoją siedzibę już od roku 1994. W budynku mieści się Muzeum Kropli Wody, w którym prezentowane są historyczne fotografie miasta, maszyny pompujące wody, przedmioty codziennego użytku, dawne ubiory itd. Warto dodać jeszcze, że wieża jest jednym z najwyższych budynków. To znakomity punkt widokowy.

Planując wycieczkę w te rejony Polski, dobrze jest sprawdzić co może zaoferować tutejsza baza noclegowa. W Ełku i jego okolicach miejsce noclegowe znajdziemy w hotelu, pensjonacie, a także w kwaterach prywatnych (sprawdź pod hiperłączem -> ). Z pewnością każdy znajdzie tu odpowiednie miejsce na sen. Kolejnym miejscem na Mazurach wartym odwiedzenia są Sorkwity (sprawdź pod hiperłączem -> www.tvnet.com.pl/bohater-wojenny-pomnik-w-sorkwitach-852/), o których już pisaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *